Μουντιάλ Γυναικών: «Καλπάζουν» οι ΗΠΑ

18

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την εθνική ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών που αυτή τη φορά επικράτησε της Σουηδίας με 2-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών.

Η ομάδα της Τζιλ Έλις φαντάζει ανίκητη και, σύμφωνα με όλα τα προγνωστικά, το να διατηρήσει τα σκήπτρα της είναι το πιθανότερο σενάριο.

Παρά την ήττα της, η Σουηδία πέρασε στους 16, ενώ η Ταϊλάνδη φεύγει από τη Γαλλία με το βάρος της ήττας-ρεκόρ 13-0 από τις Αμερικανίδες.

Το ντέρμπι κορυφής του πέμπτου ομίλου βρήκε νικήτρια την Ολλανδία που επικράτησε του Καναδά με 2-1. Η Ντέκερ άνοιξε το σκορ στο 54′, έξι λεπτά αργότερα η Σινκλέρ ισοφάρισε, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75ο λεπτό η Μπέρενσταϊν.

Ολλανδία και Καναδάς προκρίνονται από τον πέμπτο όμιλο, ενώ εκτός συνέχειας τέθηκαν το Καμερούν και η Νέα Ζηλανδία, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με μηδενική βαθμολογική συγκομιδή.

Η φάση των «16» κάνει σέντρα το Σάββατο στις 18:30 ώρα Ελλάδας/Κύπρου στη Γκρενόμπλ, όπου η Γερμανία κοντράρεται με τη Νιγηρία. Η οικοδέσποινα Γαλλία θα διασταυρώσει τα ξίφη της με τη Βραζιλία την Κυριακή στη Χάβρη, ενώ οι Ηνωμένες Πολιτείες αντιμετωπίζουν την Ισπανία στις 24 Ιουνίου στη Ρεμς.

Πηγή: HTTPS://GR.EURONEWS.COM