Νίκη με την υπογραφή Γκριεζμάν για τη Γαλλία, 2-1 με ανατροπή τη Γερμανία

56

Δύο χρόνια μετά το ραντεβού τους στα ημιτελικά του Euro 2016, Γαλλία και Γερμανία αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο του 1ου ομίλου της League A του Nations League και το φινάλε είχε την ίδια κατάληξη, με τους παγκόσμιους πρωταθλητές να επικρατούν με ανατροπή 2-1 των «πάντσερ».

Τότε, ο Αντουάν Γκριεζμάν είχε χαρίσει στους «τρικολόρ» την πρόκριση στον τελικό με δύο δικά του γκολ ενώ τώρα «μίλησε» και πάλι απέναντι στο συγκρότημα του Λεβ, υπογράφοντας μία σπουδαία ανατροπή για τους παγκόσμιους πρωταθλητές.
Ο Τόνι Κρόος είχε ανοίξει το σκορ για τα «πάντσερ» στο 14′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το είχε κερδίσει ο Σανέ όταν μετά από γύρισμα της μπάλας αυτή βρήκε στο χέρι του Κιμπέμπε), ωστόσο το πρώτο γκολ τους στο Nations League δεν έφτανε για να πάρουν βαθμό ή βαθμούς στο Παρίσι.
Και αυτό γιατί στο 62′ ήρθε η ισοφάριση με εκπληκτική γυριστή κεφαλιά του φορ της Ατλέτικο Μαδρίτης ενώ ο ίδιος παίκτης στο 79′ νίκησε τον Νόιερ από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που είχε υποδείξει λανθασμένα ο διαιτητής Μάζιτς μετά από πτώση του Ματουιντί στη μεγάλη περιοχή.
Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Ντεσάμπ (κυρίαρχη στο δεύτερο μέρος όπου πίεσε ασφυκτικά την ομάδα του Λεβ) έφτασε τους 7 βαθμούς στον όμιλο και αγκάλιασε την πρωτιά ενώ στον αντίποδα η Γερμανία έμεινε στον 1 πόντο και βλέπει κατάματα το φάσμα του υποβιβασμού στην League B.

Από εκεί και πέρα στα υπόλοιπα αποτελέσματα της βραδιάς, Ουκρανία και Νορβηγία επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 της Τσεχίας και της Βουλγαρίας αντίστοιχα ενώ η Ουαλία έφυγε με το «διπλό» (1-0) από την έδρα της Ιρλανδίας με το γκολ του Γουίλσον στο 58′.

Τέλος η Κύπρος «άγγιξε» τη νίκη στην Σλοβενία καθώς προηγήθηκε με τον Παπουλή στο 37′ και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με αυτό το προβάδισμα, ωστόσο δέχτηκε την ισοφάριση στο 83′ από τον Σκούμπιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής του Nations League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ


Ολλανδία-Γερμανία 3-0

Γαλλία-Γερμανία 2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Γαλλία 3 4-2 7

Ολλανδία 2 4-2 3

Γερμανία 3 1-5 1

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο-Ελβετία 2-1

Ισλανδία-Ελβετία 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Ελβετία 3 9-3 6

Βέλγιο 2 5-1 6

Ισλανδία 3 1-11 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία-Πορτογαλία 2-3

Πολωνία-Ιταλία 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Πορτογαλία 2 4-2 6

Ιταλία 3 2-2 4

Πολωνία 3 3-5 1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία-Αγγλία 0-0

Ισπανία-Αγγλία 2-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Ισπανία 3 10-4 6

Αγγλία 3 4-4 4

Κροατία 2 0-6 1

LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σλοβακία-Τσεχία 1-2

Ουκρανία-Τσεχία 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Ουκρανία 3 4-1 9

Τσεχία 3 3-4 3

Σλοβακία 2 1-3 0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ρωσία-Σουηδία 0-0

Ρωσία-Τουρκία 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Ρωσία 3 4-1 7

Τουρκία 3 4-6 3

Σουηδία 2 2-3 1

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία-Βόρεια Ιρλανδία 1-0

Βοσνία-Βόρεια Ιρλανδία 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Βοσνία 3 5-1 9

Αυστρία 2 1-1 3

Βόρεια Ιρλανδία 3 1-5 0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ιρλανδία-Δανία 0-0

Ουαλία-Ιρλανδία 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Ουαλία 3 5-3 6

Δανία 2 2-0 4

Ιρλανδία 3 1-5 1

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ-Σκωτία 2-1

Ισραήλ-Αλβανία 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Ισραήλ 3 4-2 6

Σκωτία 2 3-2 3

Αλβανία 3 1-4 3

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Εσθονία-Φινλανδία 0-1

ΕΛΛΑΔΑ-Ουγγαρία 1-0

Φινλανδία-ΕΛΛΑΔΑ 2-0

Εσθονία-Ουγγαρία 3-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Φινλανδία 4 5-0 12

Ελλάδα 4 3-4 6

Ουγγαρία 4 5-6 4

Εσθονία 4 3-6 1

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νορβηγία-Σλοβενία 1-0

Βουλγαρία-Κύπρος 2-1

Σλοβενία-Κύπρος 1-1

Νορβηγία-Βουλγαρία 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Νορβηγία 4 4-1 9

Βουλγαρία 4 5-3 9

Κύπρος 4 4-6 4

Σλοβενία 4 3-6 1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο-Σερβία 0-2

Λιθουανία-Ρουμανία 1-2

Ρουμανία-Σερβία 0-0

Λιθουανία-Μαυροβούνιο 1-4

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Σερβία 4 5-2 8

Μαυροβούνιο 4 6-3 7

Ρουμανία 4 4-3 6

Λιθουανία 4 2-9 0

LEAGUE D

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Λετονία-Καζακστάν 1-1

Γεωργία-Ανδόρα 3-0

Καζακστάν-Ανδόρα 4-0

Λετονία-Γεωργία 0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Γεωργία 4 9-0 12

Καζακστάν 4 6-4 5

Λετονία 4 1-5 2

Ανδόρα 4 1-8 2

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μολδαβία-Σαν Μαρίνο 2-0

Λευκορωσία-Λουξεμβούργο 1-0

Λουξεμβούργο-Σαν Μαρίνο 3-0

Λευκορωσία-Μολδαβία 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Λουξεμβούργο 4 9-1 9

Λευκορωσία 4 6-0 8

Μολδαβία 4 2-4 5

Σαν Μαρίνο 4 0-12 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νησιά Φαρόε-Αζερμπαϊτζάν 0-3

Κόσοβο-Μάλτα 3-1

Αζερμπαϊτζάν-Μάλτα 1-1

Νησιά Φαρόε-Κόσοβο 1-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.

Κόσοβο 4 6-2 8

Αζερμπαϊτζάν 4 5-2 6

Νησιά Φαρόε 4 4-7 4

Μάλτα 4 4-8 2

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αρμενία-Γιβραλτάρ 0-1

Π.Γ.Δ.Μ.-Λιχτενστάιν 4-1

Αρμενία-Π.Γ.Δ.Μ. 4-0

Γιβραλτάρ-Λιχτενστάϊν 2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Π.Γ.Δ.Μ. 4 8-5 9

Γιβραλτάρ 4 3-5 6

Αρμενία 4 6-4 6

Λιχτενστάιν 4 5-8 3
Πηγή: sport24

Πηγή: ZOUGLA.GR