To πρόγραμμα της Α2 | SportLarissa

16

Στους πρώτους αγώνες της ημέρας, ο Ηρακλής υποδέχεται το Μαρούσι, σε μία αναμέτρηση από άλλες εποχές όταν οι δύο σύλλογοι βρίσκονταν στα σαλόνια της Α1 και διεκδικούσαν τις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Ιπποκράτης στο έτερο μεσημεριανό παιχνίδι υποδέχεται την Καρδίτσα, σε μία μάχη με φόντο τα playoffs, με τους γηπεδούχους να θέλουν να συνεχίσουν από εκεί που έμειναν στο Ψυχικό την προηγούμενη αγωνιστική και τους Θεσσαλούς να θέλουν να αφήσουν πίσω το σερί αρνητικών αποτελεσμάτων.

Ο πρωτοπόρος Ιωνικός Νικαίας θα έχει εύκολο πρόγραμμα, υποδεχόμενος στο κλειστό του «Πλάτωνα» την Ευρώπη Πευκοχωρίου, με τους γηπεδούχους να θέλουν τον κόσμο δίπλα τους σε μία από τις τελευταίες εντός έδρας μάχες για τη σεζόν.

Δύσκολη έξοδο έχει ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος φιλοξενείται στο Μεσολόγγι από τον Ερμή Αγιάς και θέλει ένα ακόμα μεγάλο «διπλό», όμως θα δυσκολευτεί αρκετά με δεδομένη και την απουσία του ηγέτη, Νέστορα Κόμματου.

Στην έδρα του επιστρέφει ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος φιλοξενεί το Ψυχικό, σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες μοιάζουν αρκετά στον τρόπο παιχνιδιού, με τους Αιγαλεώτες να θέλουν να παραμείνουν σε τροχιά playoffs.

Ενδιαφέρον συγκεντρώνεται και η αναμέτρηση στο «Αλ. Δημόγλου», εκεί όπου η Καβάλα παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά για παραμονή στην κατηγορία αντιμετωπίζοντας την Καστοριά, που μπορεί να ηττήθηκε από τον Ιωνικό την προηγούμενη αγωνιστική, έδειξε όμως τις δυνάμεις της ενόψει της συνέχειας.

Εύκολο φαντάζει το έργο του Αμύντα κόντρα στον Εθνικό, με την ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού να θέλει να αφήσει πίσω της την ήττα από τον Ερμή Αγιάς.

Τέλος, ντέρμπι έχουμε στην Αμαλιάδα, στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, με τον Κόροιβο να αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Πατρών σε μία μάχη με φόντο τα playouts.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Ιβανώφειο 15.00 Ηρακλής-Μαρούσι Μπήτης-Ταρενίδης Στ.-Ταρενίδης Κ. (Γκούμας)
Κω 15.00 
Ιπποκράτης-Καρδίτσα Θεονάς-Τσαχάκης-Ζακεστίδης (Ξάνθος)
Νίκαιας «Πλάτων» 17.00
 Ιωνικός Ν.-Ευρώπη Πευκοχωρίου Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου-Δολγύρας (Ντίνος)
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Καστοριά Πιτσίλκας-Τζιοπάνος Ν.-Σιμητόπουλος (Μπρίγκος)
Στ. Βενέτης 17.00 Διαγόρας Δρ.-Ψυχικό Τσώνος-Μπούκας-Λύρας (Άκελ)
Υμηττού 17.00 Αμύντας-Εθνικός Μπίκας-Πολυχρόνης-Ορφανός Ιορδ. (Δούκας)
Μεσολογγίου 17.00 Χαρ. Τρικούπης-Ερμής Αγιάς Διαμαντής-Βαρδάλος-Τσακαλογιάννης (Πατσαντζόπουλος)
Ήλιδας 20.00 Κόροιβος-Απόλλων Π. Ψαριανός-Μαγκλογιάννης-Κάρδαρης (Θεοδοσόπουλος)

BAΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Ομάδα

Βαθμ

Αγων

Νικ

Ηττ

Επιθ

Αμυν

Διαφ

1.     ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

32

17

15

2

1560

1177

383

2.     ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

31

17

14

3

1379

1178

201

3.     ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

30

17

13

4

1325

1268

57

4.     ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ

27

17

10

7

1338

1212

126

5.     ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

27

17

10

7

1258

1286

-28

6.     ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

26

17

9

8

1225

1223

2

7.     ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

26

17

9

8

1205

1176

29

8.     ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ

26

17

9

8

1177

1212

-35

9.     ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ

25

17

8

9

1237

1213

24

10.   ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

25

17

8

9

1276

1276

0

11.   ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟ

24

17

7

10

1167

1308

-141

12.   ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ

24

17

7

10

1291

1278

13

13.   ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ

23

17

6

11

1181

1241

-60

14.   ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

23

17

6

11

1299

1342

-43

15.   ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

21

17

4

13

1172

1301

-129

16.   ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

18

17

1

16

1164

1563

-399

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας στους μεταξύ τους αγώνες (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)
Διαφ3 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας στο πρωτάθλημα (σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας)

Πηγή: SPORTLARISSA.GR